گزارش برگزاری جلسه مشترک هیأت مدیره مجمع تشکلهای دانش بنیان و هیأت مدیره کانون

تاریخ خبر: 1397/08/15


 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش برگزاری جلسه مشترک هیأت مدیره مجمع تشکلهای دانش بنیان و هیأت مدیره کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژایران در تاریخ 06/08/97

 

رأس ساعت 14 روز یکشنبه مورخ 06/08/97 بنا به دعوت قبلی مجمع تشکلهای دانش بنیان اولین جلسه مشترک بین اعضای هیأت مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان و اعضای هیأت مدیره تشکل های عضو مجمع در طبقه پنجم ساختمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار گردید.

دراین جلسه که به اعضای هیأت مدیره کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژایران اختصاص داده شده بود، افراد زیر حضور داشتند:

اسامی اعضای هیأت مدیره کانون  :                                                            

 1. حسینعلی  بهجو              رئیس هیأت مدیره دوره قبل
 2. علیرضا  درویشی             رئیس هیأت مدیره جدید
 3.  احسان  ثقفی                    نائب رئیس هیأت مدیره
 4. میرفرید  مصطفوی              عضوهیأت مدیره
 5. سعید  موسوی                      عضوهیأت مدیره
 6. ایرج   سیفی                        عضوهیأت مدیره
 7. ولی اله شهاب                         مدیراجرائی

 

اعضای هیأت مدیره مجمع تشکلهای  دانش بنیان :

 1. افشین   کلاهی                 رئیس هیأت مدیره
 2. بهمن   افتخاری                عضوهیأت مدیره 

   3. محمد رضا  کمپانی              عضوهیأت مدیره 

  4. سیدحسن میرطاهری                 بازرس 

   5. مجید برزگری                       دبیرکل

6 – سرکار خانم کنعانی                   منشی

                            

در ابتدا آقای مهندس افتخاری بیان داشتند که هدف از تشکیل این جلسه به منظور هم اندیشی و هم افزایی بیشتر بین مجمع و اعضای آن می باشد و امیدواریم که با استفاده از نظرات شما دوستان، بتوانیم در رفع کاستی هاوایراداتی که به مجمع وارد است، قدم برداریم.

 سپس اعضای هیأت مدیره کانون پس از معرفی خود، موضوعات مختلفی از قبیل چگونگی حمایت کشورهای خارجی از صنعت و صنعتگران خود و ناامیدی از حمایتهای دولتی درداخل کشور، و لزوم توجه به صادرات محصولات دانش بنیان به کشورهای دیگر، که  علیرغم برخورداری از مزیّت های نسبی، به

علت بی ثباتی نرخ ارز، صدور بخشنامه های ضدّ و نقیض، عدم حمایت های لازم توسط دولت و مشکلات نفس گیری مانند؛ مسایل مالیاتی و بیمه با مشکلات عدیده ای روبرو گردیده، از هیات مدیره مجمع خواستند تا با تدوین یک استراتژی مناسب، راهکارهایی را برای کسب حمایت واقعی از تشکل ها و شرکتهای دانش بنیان در دستور کار خود قرار دهند.

دربخش دیگری، اعضای هیأت مدیره کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژایران تأکید نمودند که بهتر است مجمع تشکلهای دانش بنیان در وهله اول نسبت به توانمندسازی خود اقدام نماید و از هیأت رئیسه اتاق ایران بخواهد که نقش فعالتر و قوی تری در تعاملات خود با دولت برعهده گیرد و مجمع تشکلهای دانش بنیان با جذب بیشتر تشکلهای عضو و تجمیع توانمندی های اعضای حاضر درآن، قدرت چانه زنی خود را در تعاملات با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و همچنین صندوق نوآوری و شکوفائی افزایش دهد.

پس از آن آقای افشین کلاهی رئیس هیأت مدیره آن مجمع، ضمن تقدیر و تشکر از صحبتهای به حق و بی پیرایه اعضای هیأت مدیره کانون، درباره تلاشهائی که در مورد شرکتهای دانش بنیان انجام شده بود صحبت نمود که اهم موارد آن چنین بود. همانطور که هیأت مدیره کانون به طور صریح و شفاف صحبت فرمودند، من هم حرفهایم را زده ام منتها ما فقط یک رأی هستیم و بقیه دولتی هستند، بارها درخواست کردیم که ارزیابی تشکلها را به مجمع تشکلهای دانش بنیان واگذار نمایند، برای شرکتهای دانش بنیان، تخفیف کارت بازرگانی گرفتیم. بهبود محیط کسب و کار را لازم است برای شرکتهای دانش بنیان اجرا کنیم.روی واگذاری رتبه بندی به تشکلهای دانش بنیان ، خیلی کار کرده ایم و... نهایتاً موضوعات مطرح شده را جمع بندی و به شرح زیر بیان نمودند.

 1. ارزیابی شرکتهای دانش بنیان ، به تشکلها واگذار گردد.
 2. معاونت صندوق نوآوری و شکوفائی ، رفع مشکلات شرکتهای دانش بنیان را بر عهده گیرد. اگر کانون هم مواردی دارد به ما بدهد ما با نام کانون به صندوق می دهیم.
 3. ما تقاضا کرده بودیم یک سرمایه گذاری ریسک پذیر(vc ) را اتاق ایران با معاونت نوآوری و شکوفائی صندوق انجام دهد که باید پیگیری نمائیم.
 4. در ارزیابی وضع موجود ، جای خالی استراتژی دیده می شود که لازم است تدوین گردد.
 5. کمیته ها وکارگروه ها را در حد لزوم باید فعال نمائیم.
 6. بهتراست که تشکل ها، کار خود را خود به دست گیرند و امیدی به حاکمیت نداشته باشند.

جلسه در ساعت 15:45 پایان یافت.

 

                                                                کانون طراحی مهندسی وطراحی مونتاژ ایران